Obserwuj

Bądź na bieżąco z prawem samorządowym. Zamów bezpłatny cotygodniowy newsletter.






Działy:
  • Gospodarka komunalna

    W dziale "GOSPODARKA KOMUNALNA" publikowane są artykuły dotyczące spółek komunalnych oraz zakładów budżetowych, jak również artykuły dotyczące poszczególnych działów gospodarki komunalnej, w tym gospodarki odpadami komunalnymi, gospodarki wodno-ściekowej, transportu publicznego.

  • Podatki

    W dziale "PODATKI" publikowane są artykuły dotyczące podatków i opłat publicznoprawnych, m.in. dotyczące podatku VAT, podatku od nieruchomości, opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi i innych.

  • Finanse publiczne

    W dziale "FINANSE PUBLICZNE" publikowane są artykuły dotyczące szeroko pojmowanych zagadnień związanych z finansami publicznymi, m.in. artykuły dotyczące dochodów jednostek samorządu terytorialnego oraz dyscypliny finansów publicznych.

  • Zamówienia publiczne

    W dziale "ZAMÓWIENIA PUBLICZNE" publikowane są artykuły dotyczące problematyki zamówień publicznych, m.in. dotyczące sytuacji podmiotów komunalnych w toku postępowania o udzielenie zamówienia publicznego. Prezentowane są także najnowsze orzeczenie KIO oraz sądów w zakresie prawa zamówień publicznych.

  • Prawo cywilne

    W dziale "PRAWO CYWILNE" publikowane są artykuły dotyczące zagadnień cywilnoprawnych, m.in. umów oraz sporów przed sądami powszechnymi, których stroną są podmioty komunalne.

  • Nieruchomości

    W dziale "NIERUCHOMOŚCI" publikowane są artykuły dotyczące nieruchomości komunalnych oraz spraw związanych z innymi nieruchomościami, w których występują organy samorządu terytorialnego. Artykuły dotyczą w szczególności gospodarki nieruchomościami i planowania przestrzennego.

  • Procedury administracyjne

    W dziale "PROCEDURY ADMINISTRACYJNE" publikowane są artykuły dotyczące procedur, które prowadzone są przez organy samorządu terytorialnego. W szczególności artykuły dotyczą ogólnej procedury administracyjnej (KPA - Ordynacja podatkowa), procedury sądowoadministracyjnej, procedury uchwałodawczej oraz dostępu do informacji publicznej.

  • Ustrój

    W dziale "USTRÓJ" publikowane są artykuły dotyczące ustroju podmiotów komunalnych, w tym zagadnienia dotyczące statusu prawnego organów jednostek samorządu terytorialnego, związków międzygminnych czy radnych.

  • Inne

    W dziale "INNE" publikowane są artykuły związane z funkcjonowaniem podmiotów komunalnych, które ze względu na swoją tematykę nie zostały zakwalifikowane do innych kategorii.

15.01.2019

Użyczenie lokalu bez zgody gminy a prawo do lokalu socjalnego

UWAGA: TEN ARTYKUŁ MA WIĘCEJ NIŻ 3 MIESIĄCE.
SPRAWDŹ AKTUALNY STAN PRAWNY LUB SKONTAKTUJ SIĘ Z AUTOREM.
drukuj mail Share
"

Skomplikowane spory prawne wymagają doświadczonych i kompetentnych doradców.

"

Dowiedz się więcej:

Spory przed sądami powszechnymi i sądem najwyższym

Sąd Najwyższy rozstrzygnął, jaki jest status osoby korzystającej z lokalu gminy na podstawie umowy użyczenia zawartej z najemcą lokalu bez zgody gminy jako wynajmującego.

Prawo do lokalu socjalnego

W okolicznościach sprawy, którą zajmował się Sąd Najwyższy, bezpośredni najemca lokalu gminy oddał go osobom trzecim do używania na podstawie umowy użyczenia. Po wypowiedzeniu przez gminę umowy najmu najemcy powstał problem, czy osoby korzystające z lokalu na podstawie umowy użyczenia bez zgody gminy są lokatorami w rozumieniu art. 2 ust. 1 pkt 1) ustawy z dnia 21 czerwca 2001 r. o ochronie praw lokatorów, mieszkaniowym zasobie gminy i o zmianie Kodeksu cywilnego (dalej jako: „OchrPrLok”) oraz czy w związku z tym im także – tak jak najemcom – przysługuje prawo do lokalu socjalnego.

Sąd I instancji uznał, że takie osoby są lokatorami w rozumieniu art. 2 ust. 1 pkt 1) OchrPrLok i w związku z tym, że przysługuje im lokal socjalny. Gmina zaskarżyła jednak wyrok, wskazując, że z uwagi na to, iż nigdy nie wyraziła zgody na oddanie lokalu w bezpłatne używanie, osób korzystających z lokalu na podstawie umowy użyczenia nie można traktować jak lokatorów, a w związku z tym gmina nie ma obowiązku zapewnianie im lokalu socjalnego. Gmina powoływała się przy tym na treść art. 6882 k.c., zgodnie z którym najemca lokalu gminy nie może bez jej zgody jako wynajmującego oddać lokalu lub jego części do bezpłatnego używania.

Sąd II instancji rozpatrujący apelację powziął wątpliwości w związku z ww. kwestią i przedstawił Sądowi Najwyższemu do rozstrzygnięcia zagadnienie prawne.

Stanowisko SN

Sąd Najwyższy w uchwale z dnia 15 listopada 2018 r., sygn. III CZP 49/18 jednoznacznie rozstrzygnął, że osoba korzystająca z lokalu mieszkalnego na podstawie umowy użyczenia, zawartej z najemcą lokalu bez zgody wynajmującego wymaganej w art. 6882 k.c., jest lokatorem w rozumieniu art. 2 ust. 1 pkt 1) OchrPrLok.

W jego ocenie z uwagi na cel ustawy i jej ochronny charakter pojęcie lokatora należy na jej gruncie rozumieć szeroko. Tym samym każda osoba zajmująca lokal gminy na podstawie jakiegokolwiek tytułu prawnego powinna być uznawana za lokatora – bez względu na to, czy jej tytuł prawny do lokalu pochodzi bezpośrednio od gminy jako właściciela lokalu, czy jest to prawo pośrednie pochodzące od najemcy.

Konsekwencją przywołanego rozstrzygnięcia Sądu Najwyższego jest rozszerzenie obowiązku gminy zapewnienia lokalu socjalnego. W praktyce gminy będą bowiem miały obowiązek jego zapewnienia szerszemu kręgowi osób, w tym osobom korzystającym z lokalu na podstawie umowy użyczenia – także takiej, która została zawarta bez zgody gminy.

"

Skomplikowane spory prawne wymagają doświadczonych i kompetentnych doradców.

"

Dowiedz się więcej:

Spory przed sądami powszechnymi i sądem najwyższym
DZIAŁY:
Nieruchomości

Autor artykułu

Ewa Skrzypczyńska

Radca prawny w Kancelarii Prawnej Dr Krystian Ziemski & Partners w Poznaniu, specjalizuje się w prawie cywilnym, ze szczególnym uwzględnieniem prawa zobowiązań

Więcej z Wokandy §

Wydarzenia PDS

Więcej wydarzeń
"

Skomplikowane spory prawne wymagają doświadczonych i kompetentnych doradców.

"

Dowiedz się więcej:

Spory przed sądami powszechnymi i sądem najwyższym