Obserwuj

Bądź na bieżąco z prawem samorządowym. Zamów bezpłatny cotygodniowy newsletter.






Działy:
  • Gospodarka komunalna

    W dziale "GOSPODARKA KOMUNALNA" publikowane są artykuły dotyczące spółek komunalnych oraz zakładów budżetowych, jak również artykuły dotyczące poszczególnych działów gospodarki komunalnej, w tym gospodarki odpadami komunalnymi, gospodarki wodno-ściekowej, transportu publicznego.

  • Podatki

    W dziale "PODATKI" publikowane są artykuły dotyczące podatków i opłat publicznoprawnych, m.in. dotyczące podatku VAT, podatku od nieruchomości, opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi i innych.

  • Finanse publiczne

    W dziale "FINANSE PUBLICZNE" publikowane są artykuły dotyczące szeroko pojmowanych zagadnień związanych z finansami publicznymi, m.in. artykuły dotyczące dochodów jednostek samorządu terytorialnego oraz dyscypliny finansów publicznych.

  • Zamówienia publiczne

    W dziale "ZAMÓWIENIA PUBLICZNE" publikowane są artykuły dotyczące problematyki zamówień publicznych, m.in. dotyczące sytuacji podmiotów komunalnych w toku postępowania o udzielenie zamówienia publicznego. Prezentowane są także najnowsze orzeczenie KIO oraz sądów w zakresie prawa zamówień publicznych.

  • Prawo cywilne

    W dziale "PRAWO CYWILNE" publikowane są artykuły dotyczące zagadnień cywilnoprawnych, m.in. umów oraz sporów przed sądami powszechnymi, których stroną są podmioty komunalne.

  • Nieruchomości

    W dziale "NIERUCHOMOŚCI" publikowane są artykuły dotyczące nieruchomości komunalnych oraz spraw związanych z innymi nieruchomościami, w których występują organy samorządu terytorialnego. Artykuły dotyczą w szczególności gospodarki nieruchomościami i planowania przestrzennego.

  • Procedury administracyjne

    W dziale "PROCEDURY ADMINISTRACYJNE" publikowane są artykuły dotyczące procedur, które prowadzone są przez organy samorządu terytorialnego. W szczególności artykuły dotyczą ogólnej procedury administracyjnej (KPA - Ordynacja podatkowa), procedury sądowoadministracyjnej, procedury uchwałodawczej oraz dostępu do informacji publicznej.

  • Ustrój

    W dziale "USTRÓJ" publikowane są artykuły dotyczące ustroju podmiotów komunalnych, w tym zagadnienia dotyczące statusu prawnego organów jednostek samorządu terytorialnego, związków międzygminnych czy radnych.

  • Inne

    W dziale "INNE" publikowane są artykuły związane z funkcjonowaniem podmiotów komunalnych, które ze względu na swoją tematykę nie zostały zakwalifikowane do innych kategorii.

20.11.2017

Zasady języka polskiego istotne przy zmianie nazw ulic

UWAGA: TEN ARTYKUŁ MA WIĘCEJ NIŻ 3 MIESIĄCE.
SPRAWDŹ AKTUALNY STAN PRAWNY LUB SKONTAKTUJ SIĘ Z AUTOREM.
drukuj mail Share
"

Organy jednostek samorządu terytorialnego występują w postępowaniach administracyjnych w różnych rolach – w każdej z nich potrzebują profesjonalnej pomocy prawnej.

"

Dowiedz się więcej:

Postępowania administracyjne

Zdaniem Wojewody Lubuskiego niedopuszczalna jest zmiana nazwy ulicy na nazwę, która naruszałaby zasady języka polskiego.

Rozstrzygnięciem nadzorczym z dnia 4 października 2017 r. (NR NK-I.4131.186.2017.IWIT) Wojewoda Lubuski stwierdził nieważność uchwały rady gminy w sprawie zmiany nazw ulic w zakresie § 1 ust. 2 wraz z załącznikiem nr 2.

W § 1 ust. 2 wspomnianej uchwały rada gminy postanowiła dokonać zmiany nazwy ulicy Róży Luksemburg. Wspomniany przepis stanowił: „Ulicę Róży Luksemburg biegnącą na działkach o numerach [...] zmienia się na ulicę <<Luksemburg>>. Szczegółowe wyznaczenie ulicy w terenie określa załącznik nr 2 do niniejszej uchwały”.

Organ nadzoru, z uwagi na powzięte wątpliwości dotyczące prawidłowości dokonanej zmiany nazwy ulicy, zwrócił się do organu wykonawczego gminy, z zapytaniem do czego konkretnie ma się odnosić nowa nazwa oraz co ona ma upamiętniać. Wojewoda otrzymał odpowiedź, z której wynikało, iż zmiana nazwy jest wynikiem przeprowadzonych konsultacji społecznych oraz rozmów z mieszkańcami. Zmianę nazwy ulicy z „Róży Luksemburg” na „Luksemburg” sugerowali sami mieszkańcy. Jako argument podawali fakt, iż w ich wszelkich dokumentach nazwa ulicy figuruje jako „Luksemburg”, bez dopisku „Róży”.  Mieszkańcom nazwa kojarzy się z państwem Luksemburg, a nie z osobą Róży Luksemburg.

W  ocenie organu nadzoru uchwała rady gminy w sprawie zmiany nazw ulic podjęta została z naruszeniem przepisów ustawy o języku polskim. Wojewoda wskazał na niepoprawność językową nowej nazwy. Skoro nowa nazwa ma odnosić się do państwa Luksemburg, to właściwe byłoby nazwanie ulicy „ulicą Luksemburską”. Wskazują na to zasady języka polskiego – „Luksemburg” oznaczający: państwo, prowincję, miasto występuje w rzeczowniku w rodzaju męskorzeczowym. Przymiotnik od słowa „Luksemburg” brzmi „luksemburski”, a w przypadku rodzaju żeńskiego „luksemburska”. Wojewoda zwrócił uwagę na to, iż nazwa ulicy po zmianie powinna brzmieć „Luksemburska”, wskazał również, że takie ulice figurują w niektórych miastach w Polsce.

Zważywszy na powyższe, Wojewoda stwierdził nieważność uchwały rady gminy w sprawie zmiany nazw ulic w zakresie § 1 ust. 2 wraz z załącznikiem nr 2 z powodu niezgodności z art. 3 ust. 1 pkt 1 ustawy o języku polskim. Przepisy wskazanej ustawy odnoszą się do ochrony języka polskiego m.in. poprzez dbanie o jego poprawne używanie. Do ochrony języka ojczystego, w świetle art. 3 ust. 2 ustawy o języku polskim zobowiązane są wszystkie organy władzy publicznej oraz instytucje i organizacje uczestniczące w życiu publicznym.

"

Organy jednostek samorządu terytorialnego występują w postępowaniach administracyjnych w różnych rolach – w każdej z nich potrzebują profesjonalnej pomocy prawnej.

"

Dowiedz się więcej:

Postępowania administracyjne

Autorzy artykułu

Mateusz Karciarz

prawnik w Kancelarii Prawnej Dr Krystian Ziemski & Partners w Poznaniu, doktorant na WPiA UAM, specjalizuje się w zakresie prawa administracyjnego, ze szczególnym uwzględnieniem prawa samorządowego

Marta Warzańska

asystent w Kancelarii Prawnej Dr Krystian Ziemski & Partners w Poznaniu, Prezes KNA UAM „Ad rem”, interesuje się prawem administracyjnym

Więcej z Wokandy §

Wydarzenia PDS

Więcej wydarzeń
"

Organy jednostek samorządu terytorialnego występują w postępowaniach administracyjnych w różnych rolach – w każdej z nich potrzebują profesjonalnej pomocy prawnej.

"

Dowiedz się więcej:

Postępowania administracyjne